Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

5 TIPOV pre lepšiu IMUNITU | Ako na nás vplýva stres?

Príroda má svoj prirodzený rytmus a vždy si nájde cestu k svojej rovnováhe. So zmenou ročných období nás často sprevádza aj oslabená imunita, preto je dôležité venovať pozornosť podpore prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Niekoľko jednoduchých krokov vám môže pomôcť udržať si vitalitu a zdravie aj počas sychravých dní.

1. STRAVA AKO TEN NAJÚČINNEJŠÍ LIEK

Uvádza sa, že v čreve sídli až 70% imunitných buniek a naša imunita je teda značným odrazom stavu nášho tráviaceho traktu. Je preto nesmierne dôležité konzumovať potraviny bohaté na probiotiká (kyslé mliečne výrobky, fermentovaná zelenina) a prebiotiká (jedná sa o potraviny s vysokým obsahom vlákniny, teda napríklad ovsené vločky, orechy, strukoviny či celozrnné obilniny). Možností je aj probiotiká a prebiotiká suplementovať vo forme výživových doplnkov.

Celkovo naša strava môže byť jed, ale zároveň aj ten najúčinnejší liek, a preto sa snažte zaistiť dostatočný príjem všetkých makroživín aj mikroživín primárne z celistvých zdrojov. Zamerajte sa na vyvážený jedálniček a zakomponujte do svojej stravy čo najviac ovocia a zeleniny, celozrnné potraviny, strukoviny, ryby, chudé mäso, vajcia, mlieko a mliečne výrobky, zemiaky a ryžu. Naopak je vhodné obmedziť konzumáciu tučného mäsa a živočíšnych tukov, údenín a sladkostí.

2. KĽÚČOVÉ MIKROŽIVINY A VHODNÁ SUPLEMENTÁCIA

Imunitný systém najlepšie podporíte dostatkom vitamínov C, E a vitamíny skupiny B. Z minerálov sa zamerajte hlavne na selén a zinok. Predovšetkým selénu prijíma česká populácia v strave často nedostatočné množstvo, a pritom na pokrytie odporúčanej dávky stačí 1 para orech denne. Zinok má antioxidačné schopnosti a je obsiahnutý napríklad v ovsených vločkách, cíceri či v mäse. Pre istotu optimálnej hladiny všetkých dôležitých vitamínov aj minerálov môžete siahnuť aj po suplementácii, odporúčame predovšetkým:

3. SYNDROM PRETRÉNOVANIA A SILA PRÍRODY

Jeseň je obdobie upokojenia, kedy sa všetko začína pomaly ukladať na zimný spánok. Nenúťte sa preto do intenzívneho cvičenia, pokiaľ na to nemáte energiu a dajte si pozor na syndróm pretrénovania. Nadmerná záťaž má totiž negatívny vplyv aj na našu imunitu, avšak pohyb vo všeobecnosti ju ovplyvňuje naopak pozitívne. Keď sa nehýbete, obranyschopnosť tela klesá. Pobyt vonku v prírode podporuje prekrvenie slizníc aj dýchacích ciest, čím sa zvyšuje ich odolnosť. Veľmi pozitívny vplyv má navyše aj slniečko, pretože Vitamín D stimuluje aktivitu bielych krviniek. Skúste preto zaradiť príjemné vonkajšie aktivity (bicykel, korčule, behanie, prechádzky…), ktoré posilnia vaše fyzické aj psychické zdravie.

4. STRES MÔŽE BYŤ DOBRÝ SLUHA, ALE ZLÝ PÁN

Keď sme v strese, telo produkuje stresový hormón kortizol. Krátkodobý stres je dobrý sluha, avšak dlhodobý stres je zlý pán a výrazne oslabuje obranyschopnosť organizmu. Pokiaľ je teda príčinou oslabenej imunity nadmerný stres, je dôležité minimalizovať jeho spúšťače, ako sú napríklad toxické myšlienky, ľudia alebo prostredie. Spomínaný pobyt v prírode má na duševné zdravie človeka blahodárne účinky.

Ďalej psychiku posilní tiež:
  • meditácia
  • dychové cvičenia
  • otužovanie (začať môžete napríklad striedaním teplej a studenej vody pri rannom sprchovaní, ktoré podporuje krvný obeh a pripravuje telo na zmeny teplôt pri prechode z vyhriatych miestností do vonkajšieho prostredia)
  • Ashwagandha (superpotravina, ktorá podporuje odolnosť voči stresu, pomáha znižovať hladinu kortizolu a celkovo zlepšuje vitalitu človeka)

5. PRESPIETE SA K ZDRAVIU

Spánok sa v našich článkoch objavuje často a má to svoj dôvod. Počas spánku totiž dochádza k regeneračným mechanizmom celého organizmu, čo sa odráža vo všetkých oblastiach nášho života, napríklad vo výkone, psychike a samozrejme aj imunite. V dnešnej uponáhľanej dobe je bezpochyby náročné skĺbiť všetky povinnosti a aktivity, avšak kvalitný spánok by mal byť vždy tou hlavnou prioritou.

Ako podporiť kvalitný spánok:
  • vstávajte a zaspávajte v rovnaký čas
  • obmedzte pred spaním modré svetlo
  • obmedzte kofeín
  • upokojte sa meditáciou
  • zaraďte nootropiká

Zhrnutie

Naša imunita je značne ovplyvnená starostlivosťou, ktorú dávame svojmu telu alebo ten, kto si nenájde čas na svoje zdravie, si skôr alebo neskôr bude musieť nájsť čas na chorobu. Kvalitná výživa, pravidelný pohyb, pobyt v prírode, mindfulness a dostatočný spánok sú zázračné „lieky“, ktoré zlepšia nielen vašu imunitu, ale celkovo život. Preto sa týmto oblastiam venujeme v našom podcaste, na Instagrame aj blogu a pevne veríme, že vám informácie z tohto článku pomôžu.

Mohlo by vás zaujímať:

​Ako na jesennú únavu a mať viac energie

Dni sa skracujú, teploty klesajú, vstávame za tmy a za tmy prichádzame domov. Iste každý z nás zažil v tomto období chvíle, keď na nič nie je nálada a energia.

Prečo je pitný režim dôležitý? Ako sa naučiť piť vodu

Každý vie, prečo je pitný režim taký dôležitý a mal by sa dodržiavať, tak prečo je to pre mnohých z nás stále taký problém? Pozrite si tento krátky článok.

Ako zlepšiť spánok a podávať maximálne výkony

Kvalitný spánok umožňuje psychofyzickú regeneráciu. Zlepšuje hormonálnu kvalitu a všetky súvisiace procesy, ako je regenerácia, budovanie svalov, chudnutie, ale aj koncentrácia, zapamätanie si informácií atď.

Sleduj nás: