Naše telo neustále čelí invázii patogénov (vírusov, baktérií, mikróbov, parazitov) z vonkajšieho prostredia. Imunita je funkcia organizmu, ktorá sa podieľa na zabezpečovaní homeostázy, stability a rovnováhy vnútorného prostredia a vytvára odolnosť voči vniknutiu vonkajších činiteľov.
Tráviaci trakt tvorí nenahraditeľnú súčasť imunitného systému. Až 70 % imunitných buniek sa nachádza v črevách. V tráviacom systéme nájdeme aj zlé baktérie, ktoré tiež obývajú črevá a žijú v určitej symbióze. Problém nastáva vtedy, keď sa premnožia v dôsledku nerovnováhy, napríklad oslabenej imunity, a spustia autoimunitné reakcie a ochorenia.
Pozrite si podcast Petra Havlíčka a Jirky Vacka o imunite.
Z jedálnička by sme mali vyradiť priemyselne ultra spracované potraviny, potraviny ktoré obsahujú veľké množstvo soli a korenia. V jedálničku by malo byť viac čerstvých a probiotických potravín ako sú jogurty, zákysy, fermentovanú zeleninu alebo kombuchu. Doprajte si dávku ovocia a zeleniny, pretože sú bohaté na vlákninu, ktorá je pre správnu funkciu čriev optimálna.
Doplnky stravy pro podporu trávenia:
Probiotiká sú prospešné, pretože ovplyvňujú správnu funkciu tráviaceho systému, zvyšujú imunitu organizmu, ovplyvňujú syntézu niektorých vitamínov, vápnika a horčíka a ďalšie. Probiotiká sa používajú ako prevencia aj ako súčasť doplnkovej liečby.
Nie je zlé raz za čas, a najmä v prechodnom období, podporiť črevnú kultúru zvonku. Vyskúšajte probiotiká. Tie obsahujú 16 probiotických kmeňov, 4 kmene bifidobaktérií a 11 kmeňov laktobacilov.
Ak chcete doplniť vlákninu iným spôsobom, odporúčame vegánsky nápoj, ktorý sa skladá z 5 rôznych druhov vlákniny.
Aké vitamíny užívať na imunitu? V dnešnej dobe by doplnenie vitamínov nemal podceňovať nikto, najmä skupiny ako športovci, seniori, tehotné a dojčiace ženy a ľudia so zníženou imunitou.
Najdôležitejší je vitamín D, ktorý získavame najmä zo slnka. Ďalšími zdrojmi sú ryby, hovädzie mäso a vajcia. Vitamín D sa najviac spája s funkciou imunitného systému, a skutočne to tak je. V čase, keď nemáme možnosť vystaviť pokožku slnku, by mala po vitamíne D siahnuť celá rodina.
Vitamín C bol kedysi považovaný za najlepší prostriedok na posilnenie imunity. Ako vieme, predbehol ho už spomínaný vitamín D3, ale ,,céčko" stále zohráva veľkú úlohu v našom zdraví a nemali by ho zanedbávať najmä ľudia so zvýšenou stresovou záťažou a športovci, pretože prispieva k udržaniu normálnej funkcie imunitného systému počas intenzívneho fyzického výkonu a po ňom.
Minerály zohrávajú dôležitú úlohu v stovkách enzymatických procesov v tele, najmä horčík, zinok a selén.
Horčík (magnézium) prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania, k rovnováhe elektrolytov, k normálnej duševnej činnosti, podieľa sa na procese delenia buniek, syntéze bielkovín a ďalších veciach, bez ktorých by naše telo nemohlo fungovať. Napriek tomu si ho ľudia spájajú práve so svalovými kŕčmi, keď telo dáva jeden z posledných impulzov, že má naozaj málo horčíka.
Horčík bisglycinát má absorpciu a využitie približne o 80 % vyššie ako iné formy. Každá kapsula obsahuje aj dennú dávku vitamínu B6, ktorý je nevyhnutný pre optimálne využitie horčíka.
Zinok sa podieľa na procese delenia buniek a chráni ich pred oxidačným stresom. Zinok prispieva k správnej funkcii imunitného systému a podporuje aj tvorbu imunitných buniek.
Určite si niekto pamätá rybí tuk na lyžičke z detstva. Už vtedy sa vedelo, že omega 3 mastné kyseliny (APE a DHA) majú pozitívny vplyv na podporu imunity, kardiovaskulárne, mozgové a mentálne zdravie a v neposlednom rade sú omega 3 protizápalové.
Naša imunita je ovplyvnená fyzickou a psychickou únavou. Telo vie dať najavo vyčerpanie a je jedno, či ide o tvrdý tréning bez regenerácie alebo veľkú pracovnú záťaž. Telo reaguje uvoľňovaním stresového hormónu kortizolu, ktorý paralyzuje imunitný systém. Takéto situácie sa často prejavujú v podobe oslabenej imunity, keď nás zasiahne úplne obyčajný vírus.
Prírodné látky, ktoré pomáhajú telu prispôsobiť sa a vyrovnať sa s fyzickými, chemickými a biologickými stresormi. Pomáhajú posilňovať imunitu a zlepšovať celkovú vitalitu organizmu.
Podobne ako pri strese, aj pri nedostatku spánku dochádza k vyššej produkcii kortizolu, ktorého dlhodobo vyššia hladina negatívne ovplyvňuje nielen imunitný systém, ale aj regeneráciu organizmu, chudnutie (môže dôjsť k nárastu hmotnosti), tvorbu hormónov a koncentráciu pri práci. Ideálny čas spánku je 7 - 8 hodín, všetko pod a nad ideálom nie je. Chcete podporiť spánok? Vyskúšajte melatonín, gabu alebo 5-HTP, ktoré majú na spánok pozitívny vplyv. Všetky nájdete v kategórii pre kvalitný spánok.
Naše telo sa skladá zo 60 % z vody, ktorá sa podieľa prakticky na všetkých procesoch prebiehajúcich v tele. Dehydratácia nielenže oslabuje organizmus, ale keďže telo zadržiava vodu, nemá ako odvádzať odpadové látky z tela von.
Multivitamínové doplnky stravy na podporu imunity:
Najobľúbenejší multivitamín na trhu. Prémiový multivitamín s obsahom bioaktívnych foriem vitamínov, organicky viazaných minerálov, živých probiotických kultúr a rastlinných extraktov.
Ponúka vyváženú zmes biologicky dostupných foriem vitamínov a minerálov v optimálnom pomere a forme na pokrytie zvýšených potrieb mikroživín zaťaženého organizmu.
Ak do svojho života zaradíte pravidelný pohyb, nielenže sa budete cítiť dobre, posilníte si svaly a vytvarujete telo, ale zároveň trénujete svoj protizápalový mechanizmus a imunitnú obranu. Nie je žiadnou novinkou, že aktívni ľudia majú v prípade akútnej infekcie ľahší a kratší priebeh ochorenia v porovnaní s netrénovanými jedincami, ktorí sú stále chorí.
✅ Zdravé črevo je základ imunity
✅ Vitamíny na imunitu
✅ Minerály na posilnenie imunity
✅ Dôležitosť Omega 3
✅ Vplyv psychiky a stresu
✅ Nepodceňovať spánok
✅ Dostatočne hydratovať
✅ Šport a pohyb na posilnenie imunity
Mohlo by vás zaujímať:
Počas prechodných mesiacov, cez zimu alebo ak sa dieťa začne pripájať ku kolektívu viacerých detí, je potrebné posilniť obranyschopnosť organizmu.
Dosiahnutie cieľovej váhy, formy alebo režimu je polovica úspechu. Najťažšou časťou je udržať si dosiahnuté výsledky.