Nakopávače alebo „pre-workout“ doplnky sú tvorené hneď z niekoľkých účinných látok, nejedná sa teda iba o jednu zložku. Na trhu existuje už široká škála pretréningoviek s rôznym zložením, ktoré majú buď podobný alebo aj odlišný účinok. Niektoré sú určené primárne na lepšie napumpovanie svalov, iné na podporu koncentrácie, ďalšie napríklad na zlepšenie výkonu. Môžeme nájsť aj komplexné pre-workout produkty, ktoré sa zameriavajú na maximálnu podporu výkonu.
Tréner Jirka Vacek má pre vás tipy, na doplnky stravy, ktorými podporíte svoj výkon nielen pri silových športoch, ale aj vytrvalostných. V podcaste sa dozviete aj ako fungujú a ako ich správne užívať.
V tomto článku si rozoberieme jednotlivé zložky, s ktorými sa v pre-workout doplnkoch môžete stretnúť.
Jedná sa o prirodzene sa vyskytujúcu sulfónovú kyselinu, ktorá je derivátom aminokyseliny cysteínu. Prvýkrát bol taurín izolovaný z býčej žlče, od toho je tiež odvodený názov z latinského taurus - býk. Okrem toho, že sa jedná o významnú zložku žlče, v malom množstve ho možno nájsť vo väčšine živočíšnych tkanív. Taurín zohráva významnú úlohu v rôznych metabolických a fyziologických procesoch v tele, ako je napríklad regulácia glukózy a lipidov, energetický metabolizmus alebo antioxidačné účinky. Do športovej výživy sa pridáva hlavne z dôvodu zvyšovania športového výkonu, pretože pomáha zvyšovať rýchlosť reakcií, redukovať svalovú únavu a tým aj umožní trénovať dlhšie. Tým, že pomáha zvyšovať pôsobenie inzulínu, má aj mierne anabolické účinky. Ďalším benefitom taurínu je znižovanie rizika vzniku svalových kŕčov, vďaka schopnosti podporiť hydratáciu a zároveň udržovať rovnováhu minerálnych látok vo svalových bunkách. Počas tréningu klesá hladina taurínu vo svaloch, preto sa využíva hlavne v pre-workout doplnkoch stravy, kedy je jeho použitie najvhodnejšie.
Tyrozín patrí medzi neesenciálne aminokyseliny, v tele sa dokáže tvoriť z ďalšej aminokyseliny – fenylalanínu. Tyrosin patrí medzi základný stavebný kameň hormónov štítnej žľazy, ďalej je nevyhnutný na tvorbu katecholamínov ako je adrenalín, noradrenalín a dopamín. Pomáha zmierniť záťaž nervovej sústavy, uľaviť od stresu či znížiť pocit únavy. Je tiež dôležitý pre tvorbu melanínu, ktorý určuje pigment a opálenie kože. Okrem iného má tyrozín aj synergický účinok v kombinácii s látkami podporujúce spaľovanie tukov. Využitie tyrozínu je teda široké. Do predtréningoviek sa používa najmä na zníženie stresu spôsobené cvičením, zvyšuje tréningovú intenzitu, schopnosť regenerácie aj podporuje lipolýzu.
Kofeín je jedným z najrozšírenejších prírodných stimulantov vôbec. Použitie kofeínu pred tréningom môže zlepšiť svalovú silu a vytrvalosť, zároveň stimuluje nervovú sústavu k väčšej bdelosti, oddialeniu psychickej únavy a zlepšeniu koncentrácie. Kofeín sa tiež podieľa na zvýšení rýchlosti metabolizmu a podpory straty tuku. Najvyššie hodnoty kofeínu v krvi sú okolo 30–60 minút od konzumácie. Je potrebné poznamenať, že pravidelné používanie kofeínu vedie k postupnej tolerancii, ktorá nemôže byť prekonaná ďalšou dávkou kofeínu. Pre všetky benefity kofeínu je preto vhodné ho strategicky cyklovať.
Synefrín sa veľmi často prirovnáva k synteticky vyrobenému efedrínu a pseudoefedrínu, ktorý sa predtým používali na redukciu hmotnosti, ale niesli so sebou mnoho nežiaducich účinkov, a tak boli zakázané. Mechanizmus účinku synefrínu je s porovnaním efedrínom dosť podobný, v skutočnosti ale nie je tak silným stimulantom a nenesie so sebou také negatívne účinky. Synefrín sa teda užíva primárne na vyššiu aktiváciu lipolýzy a na zvýšenie kľudového metabolizmu a termogenézy, čo podporuje chudnutie. Často sa synefrín kombinuje s kofeínom alebo ho môžete nájsť v rade komplexných pre-workout produktoch.
Zelený čaj má vo všeobecnosti mnoho prospešných účinkov na naše zdravie. Vo vysokej koncentrácii sa v zelenom čaji nachádzajú najmä katechíny, ktoré patria do skupiny významných antioxidantov. Katechíny podporujú ako imunitu, zdravie srdca, tak pomáhajú s redukciou tuku. V športovej výžive sa využíva hlavne kvôli väčšiemu využitiu tuku ako zdroja energie a taktiež zrýchľuje pokojový metabolizmus.
Piperín je látka získavaná z čierneho korenia, ktorá zvyšuje vstrebávanie a biologickú využiteľnosť niektorých látok. Udáva sa, že blokuje aktivitu niektorých enzýmov v tráviacom trakte, ktoré môžu znižovať hodnotu ostatných účinných látok v komplexných športových doplnkoch, prevažne spaľovačoch.
Beta alanín je jednou zo základných účinných zložiek väčšiny nakopávačov. Jedná sa o beta aminokyselinu, ktorá sa v kostrovom svalstve viaže na ďalšiu aminokyselinu histidín za vzniku karnozínu. Karnozín je tzv. pufrovací činiteľ, ktorý pomáha predchádzať únave a predlžuje svalovú prácu pri intenzívnom tréningu. Suplementácia beta alanínu je teda vhodná z hľadiska zvýšenia koncentrácie karnositu vo svaloch. Viac o beta alanínu v článku tu.
Ďalšou častou zložkou pre-workout suplementov je citrulín. Táto neesenciálna aminokyselina môže v tele vznikať dvoma spôsobmi. Buď recykláciou a premenou arginínu za súčasného vzniku oxidu dusnatého alebo produkciou dusíka obsiahnutého v glutamíne. Zvýšenie úrovne oxidu dusnatého spôsobuje rozšírenie ciev a lepší prietok krvi, čím sa do tkanív môže dostať viac kyslíka a živín. Citrulín sa tiež podieľa na odstraňovaní amoniaku v tele a znižovaní koncentrácie laktátu vznikajúcej počas intenzívneho tréningu. Zaradenie citrulínu do suplementácie môže výrazne zlepšiť aj silový výkon a zároveň urýchliť regeneráciu.
Arginín si do istej miery telo dokáže vytvoriť samo, avšak za určitých podmienok nemusí byť syntéza dostatočná, preto sa arginín považuje za tzv. semiesenciálnu aminokyselinu. Medzi hlavné funkcie patrí predovšetkým tvorba oxidu dusnatého, ktorý zvyšuje prietok krvi do pracujúcich svalov. Z pohľadu športového tréningu potom môžeme hovoriť o zlepšení silového výkonu, anaeróbneho výkonu, znížení únavy aj lepšie odbúravanie laktátu. Arginín sa tiež považuje za mierne anabolickú látku, pretože dokáže podporiť produkciu rastového hormónu a stimulovať produkciu inzulínu.
Mohlo by vás zaujímať:
Ako vybrať proteín? Srvátkový proteínový koncentrát, izolát, hydrolyzát, kazeín alebo viaczložka ? Je v tom nejaký rozdiel a či je to vôbec dôležité skúmať?
Pomáhajú pri regenerácii, tvorbe a raste svalov a slúžia ako zdroj energie. Celkovo plnia esenciálne aminokyseliny širokú škálu kľúčových funkcií, ktoré sú zásadné pre celkové zdravie a optimálnu výkonnosť organizmu.