Často máme tendenciu sa pri jedle odbývať, najmä pri obedoch. Siahneme po niečom rýchlom a dostupnom a obed zhltneme za chôdze, pri práci alebo dokonca v aute, a to patrí medzi najčastejšie chyby v rámci zdravého stravovania. Máme pre vás niekoľko tipov, na čo si dať pri výbere a príprave jedla pozor, a ako predísť poobedovej únave.
Výživový špecialista Petr Havlíček sa rozhovoril o tom, ako podľa neho vyzerá zdravý obed a priniesol mnoho užitočných vychytávok, ako sa zdravo stravovať.
V podcaste sa dozviete veľa zaujímavých informácií o zdravej výžive. Zameriava sa na najlepšie prílohy, aký tuk je ideálny do teplovzdušných fritéz a na vyprážanie a či je na vyprážanie vhodný extra panenský olivový olej. Nezabudneme ani na obľúbené knedle a na to, že česká kuchyňa nemusí byť nevyhnutne nezdravá. Dozviete sa, že sladké obedy raz za čas sú v poriadku a či môže byť hamburger súčasťou zdravého jedálnička, plus veľa ďalších informácií o veciach, ako je krabičkovanie.
V jedle by nemali chýbať sacharidy: zemiaky, ryža, cestoviny. Mnohých prekvapí, že aj knedle môžu byť súčasťou pestrého a vyváženého jedálnička. Bielkoviny zaistíte porciou mäsa, sójovými produktmi (tofu, tempeh), vajcami atď. Nezabúdajte ani na zdravé tuky, ktoré môžete získať z olivového oleja, orechov, avokáda alebo sušených paradajok.
Výživový poradca Petr Havlíček hovorí: „So svojimi klientmi často riešim, že majú v jedálničku nedostatok zeleniny, Za ten čas mojej praxe som vypozoroval, že mnoho ľudí si pripraví jedlo, ale už sa im na konci nechce krájať zelenina. Začnete tým pred servírovaním a pripravte si misu zeleniny ako prvú.”
Sladký obed raz za čas rozhodne nie je zlý a môže byť príjemným spestrením jedálnička. Je však dôležité, aby bol doplnený o kvalitné bielkoviny alebo napríklad kefír. Tým sa zaistí, že glykemická nálož nebude taká vysoká, čo pomôže stabilizovať hladinu cukru v krvi a zabrániť prudkým výkyvom energie. Kombinácia sacharidov so zdrojmi bielkovín navyše prispieva k dlhšiemu pocitu sýtosti a podporí správnu funkciu metabolizmu.
Šalát je vidinou mnohých dietárov, ale priznajme si, na ako dlho nás nasýti zeleninový šalát? Máme pre vás niekoľko tipov, ako si pripraviť šalát, aby bol stále ľahký, ale splnil funkciu kvalitného plnohodnotného obeda alebo naopak, aby nebol kalorickou bombou vďaka zálievkam.
Keď jeme, naše telo odvádza značné množstvo krvi do tráviaceho systému, aby podporilo proces trávenia. Toto prekrvenie tráviaceho traktu môže spôsobiť zníženie prietoku krvi do mozgu, čo môže viesť k pocitu únavy a ospalosti. Okrem toho má významný vplyv glykemická záťaž, ktorá vyjadruje, ako rýchlo a výrazne daná potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Potraviny s vysokou glykemickou záťažou spôsobujú rýchle zvýšenie hladiny glukózy, po ktorom nasleduje rýchly pokles. Toto rýchle kolísanie môže spôsobiť pocit únavy a ospalosti, pretože telo sa snaží vyrovnať s neustále sa meniacou hladinou cukru v krvi. Výsledkom je často pokles energie a zvýšená potreba odpočinku.
Vďaka týmto tipom by ste mali byť schopní minimalizovať únavu po obede a udržať si aktivitu a produktivitu počas zvyšku dňa.
Často si na obed doprajeme rýchle a ľahké jedlá, čo môže viesť k chybám v zdravom stravovaní. Petr Havlíček nám poskytol niekoľko tipov, ako si pripraviť zdravý obed, ktorý vám dodá energiu a nebude vás unavovať. Kľúčom je zaradiť komplexné sacharidy, kvalitné bielkoviny a zdravé tuky, ako aj vyvážené porcie a vylúčiť spracované potraviny. Okrem toho je dôležité venovať pozornosť glykemickej záťaži jedál, aby sa predišlo rýchlym výkyvom hladiny cukru v krvi. Dodržiavaním týchto zásad môžeme predísť únave po obede a zostať aktívni a produktívni po zvyšok dňa.
Mohlo by Vás zaujímať:
Raňajky sú základom dňa? Určite nie pre každého. Odborník na výživu Petr Havlíček odpovedá na najčastejšie otázky týkajúce sa zdravých raňajok.
Niekedy sa môže zdať, že zdravá strava stojí veľa peňazí. Nie je to tak. Ak si rozumne zásobíte chladničku, nakupujete sezónne v supermarketoch a varíte doma, zistíte, že zdravé a vyvážené jedlá vychádzajú oveľa lepšie ako jedlá z fast foodov. Ako na to? Máme pre vás niekoľko konkrétnych tipov.