Ak sa pripravujete na prvý bežecký zavod, možno si kladiete otázku, ako dlho vopred trénovať, pre dosiahnutie optimálneho výkonu a minimálneho rizika únavy a zranenia. Dĺžka tréningového obdobia je premenlivá, každopádne existujú pravidlá, ktoré je možné aplikovať na rôzne typy závodov, či už sa jedná o krátke behy alebo maratóny. Zároveň je však kľúčové venovať pozornosť aj ďalším aspektom, ako je správna strava, hydratácia, voľba obuvi a doplnky stravy. V tomto článku sa pozrieme na tipy, ako sa pripraviť na úspešný štart do bežeckej sezóny.
Výživový špecialista Petr Havlíček a tréner Jirka Vacek pripravili podcast pre vytrvalostných športovcov, kde sa zameriavajú na optimalizáciu stravy a suplementov na zvyšovanie výkonu.
Dĺžka tréningového obdobia sa líši v závislosti od rôznych faktorov, ako je dĺžka a náročnosť závodu, bežecká úroveň, kondícia a skúsenosti, ale aj rýchlosť regenerácie. Avšak, všeobecne platí niekoľko pravidiel:
Správna odpoveď nie je počet kilometrov, ale pravidelnosť. Pokiaľ sa chystáte na bežecký závod trénovať 2x v týždni nestačí. Snažte sa vybehnúť aspoň 3 – 5 v týždni. Začnite krátku trasu, pokojne indiánsky beh a postupne predlžujte trasu a zrýchľujte tempo.
Ak trénujete na preteky, či už krátke alebo dlhé, treba telu dopriať dostatok odpočinku, pretože aj to je súčasť kvalitnej prípravy. Nedostatočný čas na regeneráciu je riziko nielen zranenia a zníženia výkonu, ale aj oslabenia imunitného systému, kedy môžete byť náchylnejší k chorobám. Odpočívať je možné aj aktívne. Pokiaľ nechcete tráviť deň na pohovke, zájdite si na jogu, dať si pár bazénov, masáž alebo pohodovú prechádzku.
Nemusíte iba behať. Choďte plávať, skáčte cez švihadlo, jazdite na bicykli, na kolieskových korčuliach alebo vyrazte na svižnú prechádzku. Snažte sa čo možno najviac pohybovať, počas pretekov sa vám to stonásobne vráti.
Pitný režim je celkovo medzi športovcami zanedbávaný, hoci dobre hydratované telo je odolnejšie a menej unavené. Týždeň pred závodom skúste pridať aj minerálnu vodu alebo do obyčajnej vody primiešavať elektrolyty.
Deň pred pretekmi jedzte stravu bohatú na sacharidy. Posledné veľké jedlo by ste mali zjesť zhruba 2,5 hodiny pred štartom, potom si ešte môžete dať energetickú tyčinku alebo energetický gél. Dostatočne pite, obzvlášť pokiaľ teploty šplhajú k tropickým hodnotám. Pripraviť si môžete napríklad iónový nápoj, ktorý obsahuje sacharidy aj minerálne látky.
Tu platí iba jedno pravidlo. Hlavne nie novú. Vyberajte ich s ohľadom na terén a musia to byť topánky, ktoré máte dobre prešliapnuté. Na dlhé trate sú lepšie topánky s vyšším tlmeným a na krátke závodné odľahčené topánky. Rovnaké pravidlo platí aj u ponožiek, nie je nič horšie, než zhrňujúce sa ponožky.
Pokiaľ chcete vyskúšať špeciálne energetické doplnky, vyskúšajte si ich vopred, aby si na ne telo zvyklo a vy ste vedeli, ako na ne reagujete a kedy ich použiť. Počas výkonu môžete piť iónový nápoj, ktorý odráža potreby organizmu, ako je doplňovanie minerálnych látok strácaných potom, ale aj spotrebu energie.
Energetický gél bohatý na rýchle aj postupne sa uvoľňujúce sacharidy. Určený na doplnenie energie v priebehu náročného športového výkonu. Optimálne zloženie sacharidov zaručuje maximálny prísun energie počas.
Unikátny energetizujúci produkt na okamžité dodanie energie. Okamžite vráti energiu do športového aj mentálneho výkonu vďaka vyváženému pomeru troch druhov sacharidov, obsahu energizérov, stimulantov a vyváženému komplexu minerálnych látok.
Pred prvými bežeckými pretekmi je kľúčové pripraviť sa komplexne. Začiatočníci by sa mali zamerať na pravidelnosť tréningov a postupne zvyšovať dĺžku trasy a tempo. Dôležitý je aj odpočinok, aktívny odpočinok môže byť rovnako prospešný ako kľudový. Doplňovanie minerálov, najmä horčíka, je kľúčové pre regeneráciu aj výkon.
Mohlo by vás zaujímať:
Vytrvalostné športy sa zameriavajú na dlhodobú fyzickú aktivitu a vyžadujú si trvalý výkon počas dlhšieho časového obdobia
Jedlo po cvičení je oveľa dôležitejšie ako jedlo pred cvičením. Prečo je to tak, čo je anabolické okno a ako ho čo najlepšie využiť, sa dozviete v tomto článku.