Počas tréningu dochádza k silnému katabolizmu, t. j. k poškodeniu svalových vlákien. Anabolizmus nastáva až potom, čo telu dodáme potrebné živiny a umožníme mu zotaviť sa. Vtedy telo začne pracovať na obnove svalového tkaniva, aby svaly mohli rásť.
Pozrite si podcast "ANABOLIZMUS | Čo rozhoduje o tom, či budem naberať svaly alebo tuk? Ako podporiť anabolizmus. Ideálny príjem?", ktorý pre vás pripravili tréner Jirka Vacek a odborník na výživu Petr Havlíček.
V Českej republike má viac ako 60 % populácie nadváhu a obezitu. Anabolizmus je spôsobený pozitívnou energetickou bilanciou, t. j. ak je energetický príjem vyšší ako energetický výdaj a ak telo nemá dostatočný energetický výdaj, neustále "buduje", ale len tukové tkanivo. Týmto spôsobom nútite telo produkovať napríklad inzulín, ktorý je silným anabolickým hormónom. V tomto prípade, ak neexistuje stimul v podobe fyzickej aktivity, nevytvára svalové, ale tukové tkanivo.
Katabolizmus je proces rozkladania molekúl na menšie časti s cieľom uvoľniť energiu. V tele katabolizmus zahŕňa procesy, ktoré rozkladajú zložité molekuly, ako sú cukry, tuky a bielkoviny, na jednoduchšie zlúčeniny, ako sú glukóza, mastné kyseliny a aminokyseliny. Tieto zlúčeniny potom bunky využívajú na tvorbu energie. Príkladmi katabolických procesov v tele sú trávenie potravy, rozklad glykogénu na glukózu, rozklad tukov na mastné kyseliny a oxidácia aminokyselín. Telo musí rozkladať a zbavovať sa starých poškodených buniek a odpadových bielkovín, oxidovaných lipidov atď.
Existuje niekoľko spôsobov, ako podporiť anabolizmus, rast svalov a zlepšenie fyzickej výkonnosti:
Mohlo by vás zaujímať:
Nabrať svalovú hmotu, je častokrát ťažšie ako schudnúť prebytočné kilá. Máme pre vás pár rád a tipov, ako začať a ako konečne vybudovať svaly.
Na dostatočný príjem bielkovín by mal dbať každý z nás, či už ste aktívny športovec alebo nie. Proteíny majú na starosť mnoho funkcií. Ako vybrať kvalitný proteín?