Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Je pre chudnutie lepší silový tréning alebo kardio?

Rady, tipy, triky

Čo označujeme ako kardio?

Kardio je určitým protipólom silového cvičenia, pretože nevyužíva žiadne činky, ale snaží sa dosiahnuť vyššiu tepovú frekvenciu a tým pádom maximalizovať spaľovanie tukov. Označenie „kardio“ je v tomto prípade na mieste, pretože pohybová aktivita s aeróbnou frekvenciou je veľmi vhodná na posilnenie kardiovaskulárneho systému. A treba dodať, že si v tomto type aktivity každý nájde to svoje - môžete v rámci kardia vykonávať rýchlu chôdzu, beh, plávanie, korčuľovanie, jazdu na rotopede alebo čokoľvek ďalšie, čo vás baví a čo vám aktuálne možnosti dovolia. Navyše sa vôbec nemusíte stresovať nejakými konkrétnymi číslami, pretože ideálna tepová frekvencia na spaľovanie tukov je u každého iná.

Jednoduchá poučka hovorí, že kardio aktivitu by ste mali vykonávať zhruba v takej intenzite, že zvládnete viesť plynulý dialóg bez zadýchávania. Pokiaľ máte k dispozícii chytré hodinky automaticky merajúce váš tep, stačí vedieť, že by ste sa mali pohybovať zhruba na 60 - 70% vašej maximálnej tepovej frekvencie.

Čo označujeme ako silový tréning?

Silový tréning je tréning, ktorý využíva nejakú záťaž a na rozdiel od kardia sa športovec pohybuje v nižšej tepovej frekvencii a zaraďuje pravidelné pauzy. Cieľom takého cvičenia je zvyšovať silu, posilňovať nervový systém a postupom času aj budovať svalovú hmotu. Spolu so silovým tréningom ide ruka v ruke aj nutnosť periodizácie a správneho plánovania tréningov. Pokiaľ si môžete dovoliť cvičiť častejšie, určite je dobrou voľbou rozdeliť si tréning na partie, či môžete do fitka trebárs len trikrát týždenne, ideálnym riešením je fullbody tréning.

Tak v čom je silový tréning lepší?

Pokiaľ sa snažíte o redukciu tuku, mali by ste sa snažiť o zachovanie čo najväčšieho množstva svalovej hmoty. Možno preto sa v každom článku dočítate o dôležitosti bielkovín a podľa nás sa rozhodne oplatí aj ich doplnenie vo forme suplementu. Pokiaľ budete držať svoje telo v kalorickom deficite a navyše si budete pomáhať kardiom, dôjde k nežiaducemu spomaleniu metabolizmu a svaly, ktoré spotrebujú najväčšie množstvo energie, môžete začať strácať. Keď naproti tomu zaradíte silové cvičenia, svaly budú pri dostatočnom príjme bielkovín a celkovo živín rásť a telo bude produkovať viac anabolických hormónov, vďaka ktorým budete diétne obdobie lepšie zvládať a vybudujete aj nejakú svalovú hmotu.

Ak by vás téma diéty a cvičenia zaujímala dopodrobna, určite odporúčame video od Jirky Vacka, ktorý sa na túto tému rozhovoril na našom YouTube kanáli:

Silový tréning a kardio môžu ísť ruka v ruke

Je dôležité si uvedomiť, že silový tréning nestojí v opozícii voči kardiu, ale tieto dva druhy tréningu môžu ísť ruka v ruke. Všetko ale záleží na tom, ako máte nastavený svoj denný režim. Ja sám využívam v diéte väčšinou oba tieto typy tréningu naraz a po docvičení silového tréningu sa ešte zhruba pol hodiny venujem kardiu. Dôvod je prostý, vďaka tomu skvele zvýšim svoj kalorický výdaj a môžem si tak dovoliť zjesť za deň podstatne viac kalórií ako keby som robil iba jednu z týchto aktivít. Všetko sa ale odráža od toho, ako si svoj tréningový a stravovací systém nastavíte. Základným kritériom úspešnej diéty je podľa môjho názoru to, či vás aktivity a stravovanie baví. Uspôsobte si teda štýl diéty svojim potrebám a fitko a kardio treba pravidelne striedajte, keď vám to bude vyhovovať.

Čo si z dnešného článku teda odniesť?

Z dnešného článku by ste si mali odniesť predovšetkým to, že silový tréning, hoci na prvý pohľad spáli menej kalórií ako kardio, v skutočnosti prináša aj ďalšie benefity. Nesmiete totiž podceniť význam udržania svalovej hmoty v diéte – číslo na váhe je jedna vec, ale pomer svalovej hmoty a tuku je rovnako dôležitá. Pokiaľ máte dostatok času a možností, určite je skvelou voľbou obe aktivity nakombinovať, keby som ale mal vybrať iba jeden variant, rozhodne by som pre pálenie tukov preferoval poriadny silový tréning.

Zdroj: Miroslav Dvořák

Mohlo by Vás zaujímať:

5 tipov, ako sa zlepšiť | Petr Havlíček a Jirka Vacek radia, ako mať väčší a trvalý progres.

Cesta k zlepšeniu v akejkoľvek oblasti - športe, osobnom živote, kariére - je často náročná. V nasledujúcich piatich bodoch si rozoberieme, ako sa zlepšovať efektívne, trvalo a dlhodobo.

Čo jesť po tréningu? A čo znamená anabolické okno?

Jedlo po cvičení je oveľa dôležitejšie ako jedlo pred cvičením. Prečo je to tak, čo je anabolické okno a ako ho čo najlepšie využiť, sa dozviete v tomto článku.

Sleduj nás: