Kreatín patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie doplnky výživy, najmä medzi športovcami a návštevníkmi fitness centier. V tomto článku sa pozrieme na jeho vlastnosti, účinky a rozdiely medzi jednotlivými formami.
Kreatín je látka, ktorú si telo prirodzene vyrába z aminokyselín arginínu, glycínu a metionínu. Hlavnými orgánmi, ktoré sa na tejto syntéze podieľajú, sú pečeň, obličky a pankreas. Z týchto orgánov je kreatín transportovaný krvou, najmä do svalov, kde sa ukladá vo forme voľného kreatínu a kreatínfosfátu. Približne 95% kreatínu v tele sa nachádza práve vo svaloch. Zvyšných 5% je uložených v mozgu, srdci a semenníkoch. Kreatín prijímame aj z bežnej stravy, najmä z červeného mäsa a rýb.
Táto látka zohráva zásadnú úlohu pri podpore regenerácie a zlepšovania krátkodobého fyzického výkonu. Pri suplementácii kreatínom dochádza k zvyšovaniu svalovej hmoty a sily ak urýchleniu regenerácie po záťaži. Naopak nedostatok kreatínu v tele môže viesť k nižšej výkonnosti a pomalšej regenerácii.
Používanie kreatínu v športe začalo v 70. rokoch minulého storočia, kedy bol podávaný injekčne pod lekárskym dohľadom. Táto metóda bola však dostupná len elitným športovcom, predovšetkým na zlepšenie výkonu pri krátkodobých aktivitách, ako sú šprinty, a na rýchlejšiu regeneráciu po intenzívnom fyzickom výkone.
V 90. rokoch sa kreatín dostal na trh vo forme monohydrátu. Tento prielom sprístupnil kreatín širokej verejnosti a jeho popularita rýchlo narástla. Klinické štúdie potvrdili, že kreatín monohydrát má pozitívny vplyv na fyzickú výkonnosť a regeneráciu. Dnes je kreatín monohydrát stále najrozšírenejšou formou na trhu a nachádza sa v ponuke prakticky všetkých výrobcov športovej výživy.
S rozvojom vedy a technológií boli vyvinuté nové formy kreatínu, ktoré sľubujú lepšiu účinnosť, stabilitu a vstrebávanie. Každá z týchto foriem má svoje výhody aj nevýhody.
Kreatín nie je na zozname zakázaných látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) a nie je považovaný za doping. Ide o prírodnú látku, ktorá podporuje fyzickú výkonnosť a regeneráciu. Jeho prítomnosť v tele je úplne bežná aj bez suplementácie, pretože si ho telo vyrába samo alebo ho získava z potravy.
Kreatín HCl je viazaný na hydrochloridovú molekulu. Tento typ kreatínu je často riešením pre tých, ktorým z nejakého dôvodu nevyhovuje klasický kreatín monohydrát. Má skvelú rozpustnosť a vstrebateľnosť.
Mohlo by Vás zaujímať:
Dosiahnutie cieľovej váhy, formy alebo režimu je polovica úspechu. Najťažšou časťou je udržať si dosiahnuté výsledky.
Počas pracovného týždňa máme tendencie sa odbývať. Najmä pri obedoch siahneme po niečom rýchlom, dostupnom a obed zhltneme za chôdze, v behu alebo v aute. V dnešnom článku si ukážeme niekoľko typov, na čo si dať pri výbere a príprave jedla pozor a ako predísť poobedovej únave.