Rozľahlé nedotknuté lesy Fínska sú domovom divokých bobúľ aj húb, ktoré už celé stáročia hrajú kľúčovú úlohu v miestnych ekosystémoch. Tiež sú neoddeliteľnou súčasťou kulinárskych tradícií, folklóru severských krajín a každodennej starostlivosti o zdravie. Poďme sa pozrieť na tie najzaujímavejšie z nich, ich odlišnosti a benefity pre zdravie.
Fínsko je veľmi rozľahlá krajina, ktorá je zo 78 % pokrytá lesmi. Nízka hustota osídlenia, absencia masívneho poľnohospodárstva, izolovanosť a dramatické klimatické podmienky vytvárajú ideálne prostredie pre nedotknutú prírodu. Tieto lesy poskytujú domov jednej z najzaujímavejších vitálnych húb – Chaga alebo rezavec šikmý (Inonotus obliquus), ktorá je miestnym komunitám známa už od čias Vikingov.
Vypočujte si inšpiratívny rozhovor s odborníkom na výživu Petrom Havlíčkom, ktorého hosťom je Jitka Černochová. Spoločne sa ponoria do fascinujúceho sveta severských krajín, kde objavujú nielen prírodné krásy, ale aj bohatstvo, ktoré tieto oblasti ponúkajú. Dozviete sa napríklad, aký vplyv má čistota miestnej prírody na kvalitu potravín, prečo sú severské výrobky také cenené a ako tieto tradičné plodiny zapadajú do zdravého životného štýlu. Petr Havlíček pridáva odborný pohľad na ich výživové hodnoty a prospešnosť, zatiaľ čo Jitka Černochová sa podelí o svoje zážitky a dojmy z ciest do Fínska.
Táto parazitická huba rastie predovšetkým na brezach a živí sa ich miazgou až desiatky rokov. Obsahuje cenné látky ako betulín, kyselinu betulínovú, inotodiol, superoxid dismutáza (SOD), melanín a ďalších asi 200 bioaktívnych látok vrátane betaglukánov. Chaga sa tradične konzumuje vo forme horúceho nápoja, ale moderné extrakty zaručujú lepšiu vstrebateľnosť účinných látok. Lacnejšie varianty ako prášok alebo kúsky huby majú výrazne nižšiu biologickú dostupnosť.
Pestovanie Chagy je takmer nemožné. Pokusy o jej pestovaní prebiehajú napríklad v Číne, ale v prírode trvá tri roky, kým sa na breze objaví voľným okom viditeľná časť huby. Zberači často nachádzajú Chagu oveľa staršie a musia pre ňu vyšplhať na strom. Strom sa po zbere zotaví a huba časom dorastie späť.
Unikátny prírodný antioxidant starostlivo navrhnutý odborníkom na výživu Petrem Havlíčkem s dôrazom na maximálnu účinnosť a čistotu. Vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálov a prírodných látok pomáha telu bojovať proti voľným radikálom, posilňuje imunitný systém a prispieva k celkovej vitalite.
U húb je dôležité strážiť ich pôvod, pretože môžu akumulovať ťažké kovy a ďalšie škodlivé látky. Fínske Laponsko, kde sa Chaga zbiera ručne, je jednou z najčistejších oblastí na svete. Táto oblasť zahŕňa takmer 12 miliónov hektárov certifikovaných bio lesov, čo predstavuje unikátny prírodný zdroj.
Fínske lesy poskytujú aj divoké ovocie, predovšetkým čučoriedky a brusnice. Tieto plody sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty zvané antokyany. Čučoriedky podporujú zdravie zraku, cievneho systému, žalúdočnej sliznice a hladiny cukru v krvi. Brusnice zase posilňujú celkovú imunitu a sú vhodné na nízkosacharidovú stravu. Bio prášky z týchto plodov sa hodia do jogurtov, kaší alebo proteínových nápojov.
Súhrnne možno povedať, že Fínsko predstavuje jedinečné prostredie s nedotknutou prírodou, ktorá je zdrojom výnimočných produktov ako čučoriedky, brusnice, smrekové výhonky alebo vitálna huba Chaga. Fíni, považovaní za najšťastnejší národ sveta, zjavne ťažia z hlbokého prepojenia s prírodou a z kvalitnej stravy, ktorú ich prostredie ponúka.
Chaga v bodoch:
Mohlo by Vás zaujímať:
Dosiahnutie cieľovej váhy, formy alebo režimu je polovica úspechu. Najťažšou časťou je udržať si dosiahnuté výsledky.
Výživový špecialista Petr Havlíček prichádza s cennými radami, ako by mala vyzerať zdravá a vyvážená večera.