Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Pitný režim | Prečo je taký dôležitý?

Vo všetkých radách o chudnutí, zvyšovaní energie a podobne sa spomína hydratácia a dodržiavanie pitného režimu. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo je pre nás voda taká dôležitá a ako je kľúčom k riešeniu mnohých problémov? V tomto článku podrobne rozoberieme závažnosť pitného režimu.

Koľko vody by sme mali denne vypiť? 

Na to existuje jednoduchý výpočet. Každý má totiž inú stavbu tela, takže potreba hydratácie každého človeka je individuálna. Vo všeobecnosti je dobré riadiť sa pravidlom, že na každý kilogram našej hmotnosti by sme mali vypiť približne 30-40 ml tekutín. Ideálne čistej vody. V prípade 60-kilogramového človeka to znamená aspoň 1,8 litra denne. 

Čo piť a čomu sa vyhnúť?

Dnešný svet ponúka mnoho sladených a rôzne sýtených nápojov, alkoholu, kávy a energetických drinkov. Tie vám práve zhodíme zo stola. Pre kvalitnú hydratáciu je najlepšia čistá voda. Ostatné nápoje môžu spôsobovať nadúvanie, zvýšenú hladinu cukru v krvi a z dlhodobého hľadiska aj iné zdravotné problémy. Zloženie Coca-Coly predsa všetci poznáme (a pokiaľ nie, nájdite si).

Ako hydratácia ovplyvňuje zdravie organizmu?

Bolí vás hlava? Pite. Ste unavení? Pite. Potrebujete podporiť detoxikáciu? Pite. Voda je liek, a toto to všetko dokazuje. Celé naše telo je tvorené v priemere zo 60% z vody. Neexistuje telesná bunka, ktorá by ju neobsahovala a pokiaľ začnú vysychať, pocítite to.

Hydratácia organizmu ovplyvňuje:

✅ Termoreguláciu
✅ Prenos živín
✅ Odvádza odpadové látky z tela preč
✅ Pomáha telu v trávení
✅ Vyživuje pleť, vlasy aj nechty
✅ Udržuje zdravú funkciu mozgu
✅ Podporuje výkonnosť

Vplyvov vody na organizmus je skutočne veľa. Preto by ste si na svojej vlastnej hydratácii mali dávať naozaj záležať.

Známky dehydratácie

Rizikom nepravidelného a nedostatočného pitného režimu je dehydratácia, ktorá sa môže prejaviť veľmi nepríjemnými príznakmi.

✅ Sucho v ústach
✅ Bolesť hlavy
✅ Vysušená pleť
✅ Lámavé vlasy
✅ Tmavý moč
✅ Neschopnosť sa koncentrovať
✅ Pokles výkonnosti
✅ Problémy s trávením
✅ Bolesť kĺbov a stuhnutosť

Dehydratácia sa ale môže paradoxne prejavovať aj zavodnením organizmu. Telo si začne vodu ukladať, pretože vie, že nemá jej dostatočný prísun. Môžete si preto všímať opuchnuté nohy, nafúknuté brucho či celkový nárast hmotnosti.

Nápoje, ktoré dehydrujú

Nedostatkom tekutín a všeobecne smädom môžete trpieť aj v prípade, že ste v daný deň vypili tekutín dostatok. Na vine môže byť káva a alkohol. Pokiaľ ste teda večer vypili viac než len pohár vína, rozhodne by ste to svojmu telu mali riadne vynahradiť. A s kávou to je podobne. Snažte sa ku každej šálke svojej obľúbenej kávy vypiť ideálne rovnaké množstvo vody. Verte, že sa potom budete cítiť oveľa lepšie.

Ako dopĺňať tekutiny pri športe či saunovaní?

S potom z tela odchádza nielen voda, ale aj takzvané elektrolyty. To sú minerálne látky, ktoré zaisťujú správnu hydratáciu a mnoho ďalšieho – horčík, draslík, sodík, vápnik, fosfor. Tieto minerály je veľmi dôležité dopĺňať, a to primárne pri športových aktivitách, saunovaní alebo pobyte v tropickom podnebí. Jednoducho vždy, keď sa viac potíte. V tej chvíli už obyčajná voda nestačí.


NÁŠ TIP: Na dokonale vyvážený nápoj plný potrebných elektrolytov využite kvapky Brainmax, elektrolyty na každý deň. Môžete si ich pridať do fľaše s vodou a byť si tak istí, že vaše telo dostane presne to, čo potrebuje.


Náš Tip: SmartFuel EAA Complex + ElectrolytesKompletné spektrum esenciálnych aminokyselín, dostatočné množstvo BCAA, pridané elektrolyty, skvele nachutené s bezkonkurenčným zložením. Ideálne teda nielen do tréningu, ale aj do horúcich letných dní.


Záver:

Dôležitosť hydratácie by vám teraz mala byť jasná. Nie je nápoj ako nápoj, tak si naplňte fľašu filtrovanou vodou a doprajte svojmu telu dostatok tekutín. Odmení sa vám možnosťou lepšej koncentrácie a znateľným zvýšením energie.


Zdroj: Kamila Bárnetová

Mohlo by Vás zaujímať:

Otužovanie ako forma regenerácie

Zažívate po cvičení bolesť svalov, ktorá vás týra aj na druhý deň? Môže otužovanie efektívne zmierňovať bolesti a napätie po extrémnej fyzickej aktivite? Aké sú ďalšie výhody otužovania a ako s otužovaním začať? To všetko sa dozviete v našom článku!

Ako správne a efektívne chudnúť? Ako zrýchliť metabolizmus? Zavodnenie organizmu. Ako vypočítať bazálny metabolizmus.

Odpovedáme na dôležité otázky, ktoré sa týkajú chudnutia. Návod ako si vypočítať bazálny metabolizmus a ako si udržať váhu.

Sleduj nás: