Kreatín patrí medzi najefektívnejšie a najpreskúmanejšie suplementy v športovej výžive, najmä v oblasti fitness a silových športov. Všeobecné predstavenie kreatínu, jeho účinky a dávkovanie sa dozviete tu: Kreatín: dávkovanie, ako kreatín užívať, koľko a kedy alebo tiež odporúčame pustiť si video o kreatíne, kde odpovedáme na všetky možné aj nemožné otázky.
V dnešnom článku vám chceme predstaviť už menej diskutované, ale o to viac žiadanú tému a to je suplementácia kreatínu u žien.
Kreatín je prevažne známy tým, že zvyšuje svalovú silu, svalovú hmotu a môže zlepšiť aj náš športový výkon. Mnoho žien ho ale do svojej suplemetácie nezaraďuje. Prečo je to tak? Možno práve kvôli rôznym tvrdeniam typu, že kreatín zavodňuje, že predsa ženy nechcú mať svaly ako Arnold či tiež pravdepodobne kvôli tomu, že o benefitoch kreatínu u žien nie je dostatok dostupných informácií.
Kreatín je telu látka vlastná, ktorá je syntetizovaná v našej pečeni a tiež ho v prijímame z našej stravy, predovšetkým z mäsa a rýb.
Zastúpenie kreatínu v tele u žien a mužov sa značne líši, napríklad už len to, že ženy majú o 70-80% nižšie zásoby endogénneho kreatínu ako muži. Aj z potravy ženy prijímajú nižšie množstvo kreatínu v porovnaní s mužmi.
Hoci väčšina štúdií o účinkoch kreatínu na športový výkon je zameraná hlavne na mužskú populáciu, nájdeme aj také výskumy, ktoré skúmali benefity kreatínu u žien. Väčšina študií poukazuje na mnoho metabolických, hormonálnych a neurologických prínosov. Rovnako tak ako u mužov, aj u športujúcich žien ktoré suplementovali kreatín bola zaznamenaná akumulácia kreatínu vo svaloch a zároveň zlepšenie športového výkonu.
Kreatín je účinný ergogén pre zvýšenie sily a športového výkonu u žien bez výrazných zmien telesnej hmotnosti, ale obavy z prílišného nárastu svalovej hmoty sú neopodstatnené a špeciálne u žien nie sú žiadne relevantné štúdie o tom, že by zaradenie kreatínu do ich suplementácie mala navýšiť hmotnosť či zadržiavať vodu v tele.
Suplemetácia kreatínu je najúčinnejšia pre vysoko inzentívne, krátkodobé aktivity alebo intenzívne cvičenia s krátkymi prestávkami, ako sú napríklad šprinty či vzpieranie.
Zníženie estrogénu súvisiace s menopauzou je hlavným faktorom, ktorý prispieva k úbytku svalovej a kostnej hmoty a súčasne aj svalovej sily v pokročilom veku ženy. Bolo preukázané, že suplementácia kreatínu v kombinácii so silovým tréningom, môže podporiť hmotu kostrového svalstva, súčasne zdravie kostí a tým celkovo zlepšiť kvalitu života.
So zaradením kreatínu do suplementácie sa spájajú aj ďalšie benefity. Ide o podporu nálady najmä u žien. To má dôležitý význam v rôznych fázach života v dôsledku cyklických hormónov, vrátane puberty, popôrodného obdobia a menopauzy.
Začiatky sú ťažké nielen vo fitku, ale aj v tom, čo z doplnkov je naozaj dôležité. Preto sme pre vás pripravili prehľad základných suplemetov, ktoré sú vhodné nielen pre začiatočníkov.
Podľa týchto informácií je samozrejme na každej žene, či kreatín zaradí do svojej suplmentácie alebo nie. Avšak doposiaľ dostupné dáta ukazujú, že adekvátna suplementácia kreatínu má aj u žien priaznivý vplyv na silu, zlepšenie športovej výkonosti a súčasne aj ďalšie benefity. Kreatín je jedným z najlepšie preskúmaných suplementov a mnoho štúdií nepreukázala žiadne zdravotné riziká, za to mnoho potenciálnych športových i zdravotných prínosov. Prečo by teda z benefitov kreatínu mali ťažiť iba muži? Zaradením kreatínu do svojej suplementácie môžu aj ženy posunúť ich tréning zase o vyšší level.
Mohlo by Vás zaujímať:
Cesta k zlepšeniu v akejkoľvek oblasti - športe, osobnom živote, kariére - je často náročná. V nasledujúcich piatich bodoch si rozoberieme, ako sa zlepšovať efektívne, trvalo a dlhodobo.
Proteín je jedným z najpoužívanejších doplnkov výživy vôbec. Ktorý je najlepší pre ženy?