Tréner Jirka Vacek sa s vami pozrie na proteín zblízka. Čo vlastne proteín je, ako funguje, aké existujú druhy proteínov? Ani vegánske alternatívy nezostanú bez povšimnutia. A čo tá záhadná veta o nevhodnosti pre deti, tehotné a dojčiace ženy?
Proteín je ľahko stráviteľná bielkovina, ktorú doplníte svoj denný príjem bielkovín, ktorý potrebujete. Najznámejší a najobľúbenejší je srvátkový proteín. Má vysoký podiel esenciálnych aminokyselín BCAA a hlavne leucínu, ktorý stimuluje hladiny mTOR, to znamená signálnych dráh organizmu na anabolizáciu a hypertrofiu (rast svalovej hmoty).
Pozor nepleťte si srvátkový proteín so srvátkou. Srvátka vzniká pri výrobe syra. Má malý podiel bielkovín, asi 12 g bielkovín na 100 g, a obsahuje rôzne látky, vrátane tukov a sacharidov a ďalších živín. Srvátkový proteín je izolovaná forma bielkovín zo srvátky alebo z mlieka, ktorá je spracovaná v koncentrovanom prášku. Srvátkový proteín bežne obsahuje 70 - 80 gramov bielkovín na 100 gramov proteínu.
CFM (cross flow microfiltration) je filtrácia krížovou metódou, kedy je srvátka pretlačená špeciálnymi membránami, ktoré umožňujú oddeliť bielkovinu od ostatných látok v srvátke, ako sú sacharidy a tuky bez použitia vysokých teplôt a chemikálií, ktoré by mohli poškodiť bielkovinu. CFM filtrácia je považovaná za šetrnú metódu, ktorá pomáha udržať biologickú hodnotu a štruktúru bielkovín v srvátke.
Dnes už CFM nie je známkou najvyššej kvality proteínu. Prakticky každý výrobca používa mikrofiltrácie a ultrafiltrácie, ktoré prebiehajú za nízkych teplôt a šetrnými metódami. Preto než na spracovanie CFM proteínu pozerajte na to, či je proteín nedenaturovaný alebo rovno natívny či grass-fed.
Na trhu existuje široká ponuka proteínov všetkého druhu, poďme si ich všetky popísať
Tréner Jirka Vacek hovorí: “Keď spracujete klasickú srvátku cez filtrácie, dostanete čistú bielkovinu. Koncentrát srvátky je jeden z najviac plnohodnotných zdrojov bielkovín. Stále v sebe zanecháva nejakú laktózu a sacharidy, môže to byť treba od 3 - 6 gramov sacharidov na 100 g výrobku a obsahuje aj malé množstvo tuku 1 - 3 gramy. Všetko je prirodzene vyskytujúce. Takže, keď je srvátka v koncentrovanej forme, zostáva v nej celá tá kvalita srvátky, vrátane bielkovinových frakcií, ktoré sú zodpovedné aj za imunitné funkcie a ďalšie lepšie reakcie organizmu.”
Srvátkový izolát je ešte ďalej spracovaný srvátkový koncentrát. To znamená, ešte čistejšia bielkovina, zbavená prakticky všetkých sacharidov, tukov a laktózy. Izolát je obľúbeným proteínovým nápojom nielen u ľudí, ktorí sa usilujú o redukciu hmotnosti a spaľovania tukov, ale bude vyhovovať aj tým, ktorí majú problém s trávením laktózy.
Tréner Jirka Vacek hovorí: „Srvátkový hydrolyzát je veľmi nepochopený suplement. Hydrolyzát je rozštiepená bielkovina na peptidy, čo sú 3 až 4 aminokyseliny spojené dohromady. Jednoducho povedané, predtrávená bielkovina, ktorú telo už nemusí tráviť, rýchlo sa v organizme štiepia na aminokyseliny, ktoré sa rýchlo vstrebajú do krvi, preto ľudia majú pocit, že im po tom okamžite začnú rásť svaly, ale nie je tomu tak. Peptidy sú tak veľmi rýchle, že ak ich budete dávkovať v množstve, ako klasický srvátkový koncentrát alebo izolát (30 - 40 gramov), telo ich nestačí využiť a pokojne sa môžu začať ukladať do tukov, obzvlášť ak ste v kalorickom nadbytku a niekomu to môže aj zvýšiť hladinu cukru v krvi. Hydrolyzát je funkčný doplnok stravy, ale nie pre každého. Pokiaľ chcete, aby jeho užívanie bolo funkčné, potom hydrolyzát používajte v malých dávkach (5 - 7 gramov) niekoľkokrát denne. Každopádne pre bežného cvičenca aj mnoho ďalších športovcov je lepšie zvoliť klasickú formu proteínov či už srvátkový koncentrát alebo izolát.”
Vaječný albumín je sušený vaječný bielok - spracovaný vaječný bielok. Kvalitná bielkovina obsahuje teda trochu viac sodíka, ako napríklad srvátka a konzistencia je taká, že nemusí každému vyhovovať, pretože veľa to pení je tam taká zvláštna chuť. Má vysoko kvalitný zdroj bielkovín, ktorý obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny a je dostupný vo forme prášku, ktorý sa ľahko stravuje a vstrebáva. Používa sa samostatne alebo v zmesi s inými zdrojmi bielkovín, ako je srvátkový proteín alebo kazeín.
Kazeín nazývaný ako nočný proteín je druhá zložka mlieka, ktorá v mlieku prevláda. Prvá zložka je srvátka. Kazeín je bielkovina, ktorú oproti srvátke telo dlhšie spracováva a má trochu iné aminokyselinové spektrum. Označuje sa ako nočný proteín, vďaka dlhej dobe vstrebávania, preto je používaný hlavne na noc. Obľúbený je micelárny kazeín, ktorý je trochu ťažší a ľahko nadobudne. Tréner Jirka Vacek hovorí: “ Kombinácia kazeínu so srvátkovým proteínom je podľa môjho názoru skvelá vec. V pomere 3:1 srvátka verzus kazeín sa javí ako jedno z najlepších spektier aminokyselín.
Viaczložkové proteíny sú tvorené dvoma a viacerými zdrojmi bielkovín. Často sa jedná o kombináciu viacerých typov srvátkových proteínov, spoločne s micelárnym kazeínom, ktorý je pomalšie vstrebateľný alebo vaječným albumínom (proteínom z vaječných bielkov). Tento proteín je možné užívať kedykoľvek počas dňa a nemusí to byť ani ráno alebo iba po tréningu.
Jirka hovorí: „Za mňa osobne je stále trochu záhadou, pretože stále nie sú žiadne podstatné štúdie, či má nejaký väčší prínos pre rast svalov ako iné druhy bielkovín. Rozhodne nie je možné tvrdiť, že hovädzí proteín má významne vyšší obsah BCAA, najmä leucínu. Avšak, hovädzie proteín obsahuje viac kolagénu.” Hovädzí proteín má výraznejšiu a špecifickú chuť v porovnaní s inými zdrojmi proteínov, ako je srvátkový proteín alebo rastlinné proteíny. Niektorí ľudia opisujú chuť ochuteného hovädzieho proteínu ako silnejšiu, mäsitú alebo sladkastú.
Najčastejšie sú vyrobené zo strukovín (sója, hrach, cícer, šošovica), obilnín (ryža, quinoa), konope alebo tekvicového proteínu, ktoré často spĺňajú aj BIO kvalitu. Hlavnou výhodou týchto proteínov je, že sú vhodné nielen pre vegánov, ale aj pre ľudí trpiacich intoleranciou laktózy. Pri výbere rastlinného proteínu je preto lepšie vybrať zmes viacerých zdrojov bielkovín, kde je obsiahnuté celé aminokyselinové spektrum. Vďaka vzrastajúcej obľube vegánskych proteínov, výrobcovia už dávno vedia, ako kombinovať rastlinné bielkoviny, aby ste v proteínovom nápoji doplnili všetky esenciálne aminokyseliny.
Veríme, že ste vďaka tomuto článku získali hlbšie porozumenie toho, čo proteín predstavuje a ako funguje v tele. Tiež teraz už pravdepodobne viete, ktorý je pre vás ideálny a po ktorom siahnete. Na našom e-shope nájdete prémiové proteíny. Vybrané produkty spĺňajú zásady Vegan, BIO, bez laktózy a lepku a z našej ponuky si vyberú aj tí, ktorí dávajú prednosť výrobkom českého pôvodu.
Mohlo by Vás zaujímať:
Pomáhajú pri regenerácii, tvorbe a raste svalov a slúžia ako zdroj energie. Celkovo plnia esenciálne aminokyseliny širokú škálu kľúčových funkcií, ktoré sú zásadné pre celkové zdravie a optimálnu výkonnosť organizmu.
Máte dobre nastavený jedálniček, dopĺňate základné mikronutrienty (vitamíny a minerály), či už stravou alebo v doplnkoch stravy a do tréningu dávate maximum? Existuje ešte niekoľko doplnkov stravy, ktorými môžete podporiť výkon a tak svoje výsledky zlepšiť a urýchliť.